Novinky


Firmy & Instituce SPOLU

14BŘE

Firmy & Instituce SPOLU

14. 03. 2022 14:16 Jan Šlachta

Na spoustu zajímavých příležitostí narážíme náhodou. Častokrát jde jen o to vidět a slyšet, myslím tím dívat se a naslouchat. Digitalizovali jsme proces výběrových řízení – tendry a jedna z forem hodnocení nabídek byla eAukce. Bylo nás v obou republikách tak pět podobně specializovaných týmů a hlavní klientela byly firmy.

V roce 2005 jsme pro jedno menší slovenské město udělali první hodnocení nabídek formou aukce. Na jednu stranu dobrý výsledek a na druhou nové poznání, že nákup, resp. zakázky ve veřejném prostoru se řídí stejnými principy. A od té doby jsme se začali „veřejným“ věnovat častěji.

Když poprvé přijeli na eBF, tak to vlastně byli jen „trpění“ návštěvníci na nákupní konferenci pro firmy. Dnes je poměr lidí firmy vs. veřejní plus minus stejný. Pohledem zvenčí by se mohlo zdát, že veřejní zadavatelé mají větší prostor čerpat inspiraci z pokrokového firemního prostředí, nicméně novinky z jejich arsenálu, jako jsou dynamické nákupní systémy, elektronizace předběžných tržních konzultací atp., vzbuzují zájem na druhé straně. Nehledě na poslední trendy doby, jako společenská odpovědnost v nákupu, které ukazují společné průsečíky zájmu a oboustranně přínosné inspirace.

Mockrát jsme v minulosti uvažovali, jestli tyto dva světy oddělit. Naštěstí jsme to neudělali. Beru to tak, že eBF je především o tom, JAK DIGITALIZOVAT procesy firemního nákupu a veřejných zakázek a u těch zakázek nejde jen o ty, které jsou jednoznačně regulovány zákony. Tím třeba myslím vnitřní katalogy, sběr požadavků a schvalování, kvalifikační systémy apod.

Back to Top
PROEBIZ pracuje s otevřenými cookies. Umožnují mu zpracovávat data, která jsou pro správný průběh a vyhodnocování nezbytná. O cookies a jejich nastavení se dozvíte VÍCE ZDE