Novinky

Jak na to aneb Evropa na prahu elektronizace

09LIS

Jak na to aneb Evropa na prahu elektronizace

09. 11. 2017 11:01 Jan Šlachta

Po příspěvcích na téma „eProcurement v Evropě“, které uvedli Ivo Locatelli, Timo Rantanen či Steve Robinson, jsme mohli s jistotou konstatovat jednu věc. Povinná elektronizace veřejných zakázek čeká všechny země EU od října roku 2018 a každý z členů se nachází v jiném stadiu připravenosti. Angličané berou vše s nadhledem, Holanďané jsou zhruba připraveni, Finové mají vždy náskok a Slováci se příliš striktně zabývají nařízeními. Jak na tom budeme za rok, se teprve uvidí. Prostor pro uplatnění e-nástrojů je však obrovský. Vždyť jen v Česku je údajně využívá pouhých 17 % firem.


Věděli jste, že…?

09LIS

Věděli jste, že…?

09. 11. 2017 10:52 Jan Šlachta

Na letošní festival eBF se můžeme podívat také optikou faktů a čísel. Celkem se nás v Ostravě sejde 444, což je o 10 % více než v loňském roce.

Nejpočetnější zastoupení mají čeští účastníci (208), dále účastníci ze Slovenska (176), Polska (35) a zbytek tvoří ostatní národnosti z celé Evropy včetně zástupců šestnácti evropských ministerstev. Na pěti scénách se představí na 80 řečníků, kteří přednesou zhruba 100 témat.

Poměr mezi privátním a veřejným sektorem je 58:42, což svědčí o zvýšeném zájmu účastníků z firem.


Chcete sborník, nebo soundtrack?

09LIS

Chcete sborník, nebo soundtrack?

09. 11. 2017 10:37 Jan Šlachta

Ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza se během vyhlášení cen FSA pozastavil nad tím, zda bychom vzhledem k řadě skvělých uměleckých vystoupení účastníků neměli vedle sborníku vydávat také soundtrack eBF?

Určitě je to námět k zamyšlení. Na základě toho, jak náš festival roste, můžeme prozatím slíbit, že pro příští ročník, který se bude konat od 7. do 9. listopadu 2018, přidáme další dvě scény, zvětšíme Praktik arénu nebo zajistíme rezervaci programu formou místenek.


Ocenění pro legendu nákupu

09LIS

Ocenění pro legendu nákupu

09. 11. 2017 09:23 Jan Šlachta

Významnou událostí v rámci předávání cen FSA bylo udělení ceny „Grand Prix“ za přínos oboru, kterou od Milana Kaplana převzala legenda managementu nákupu a náš vzácný host Peter Kraljič.

„Je to pro mne velké překvapení a zároveň velká čest, že jsem od vás dostal právě tuto cenu,“ vyjádřil se k ocenění autor proslulé Kraljičovy matice, která se od svého publikování v roce 1983 stala základním stavebním kamenem pro celý nákup a jeho budoucnost.


Jsme na správné vlně!

09LIS

Jsme na správné vlně!

09. 11. 2017 09:21 Jan Šlachta

Vrcholem prvního dne bylo vyhlášení 7. ročníku soutěže FSA, ve které odborníci udělují ceny za originální používání e-nástrojů. „Jsme na správné vlně, což potvrzují přihlášky z devíti zemí včetně Mexika, Ukrajiny či Portugalska,“ potěšil globální rozměr organizátorku Marcelu Turčanovou.

A kdo vyhrál? V kategorii „Start“ získala první místo Univerzita veterinárského lekárstva a farmácie v Košiciach, druhá byla První brněnská strojírna Velká Bíteš a třetí SBD Krušnohor.

V kategorii „Trend“ zvítězila innogy ČR, druhé bylo město Eindhoven a třetí Erste Group Procurement. Kategorii „Master“ ovládl ProZorro Team z Ukrajiny, druhý byl Mexický institut sociálního zabezpečení a třetí Pavel Hrnčíř z Equa bank.

Všem oceněným gratulujeme!


O kouzlu eBF

09LIS

O kouzlu eBF

09. 11. 2017 09:19 Jan Šlachta

Odborná konference může vsadit „pouze“ na špičkový program a má vyhráno. Na eBF však děláme festival, jehož kouzlo spočívá v tom, že mimořádně kvalitně obsazené přednášky spojujeme s tím, co rádi děláme ve volném čase.

Když se první den přehoupl do druhé poloviny, došlo ke krásné proměně. Ti, co před chvílí přednášeli, vzali do rukou hudební nástroje, a svým kolegům, kamarádům a známým, zahráli a zazpívali jen tak pro radost. Jak jinak, vždyť jsme přece na festivalu!


Není citrón jako citrón

08LIS

Není citrón jako citrón

08. 11. 2017 14:55 Jan Šlachta

Asi se shodneme na tom, že citróny jsou kyselé. Některé však mohou chutnat kyseleji, pokud jich místo kila nakonec dostanete jen polovinu. Zkoušeli jste někdy od dodavatele nakoupit opravdu „čisté“ kilo citrónů bez slupky, abyste neplatili za odpad?

Jestli ano, tak se zřejmě vyznáte v tématu přesné specifikace nakupovaných komodit. Na hlavní scéně o něm mluvil Michal Kristiňák ze společnosti Amazon. Podle něj musíte jasně vědět, co chcete nakoupit, prozkoumávat trh, kriticky analyzovat, znát rizika, zapojit dodavatele a hlavně být aktivní!

PS: Chyby občas udělá každý, ale je dobré, když víte, jak se jim vyhnout.


Jak si užít věk robotů

08LIS

Jak si užít věk robotů

08. 11. 2017 13:33 Jan Šlachta

Robotizace, automatizace, Procurement 4.0. Pojmy, které skloňuje skoro celý nákupní svět. Hudba budoucnosti, nebo realita? V rámci sbírání postřehů z našeho festivalu jsme se na přednášce Jiřího Šmely ze společnosti Siemens přesvědčili, že platí obojí.

Roboti v podobě nejrůznějších softwarů, které čtou maily, stahují data či vyplňují formuláře na webech, už jsou mezi námi. Ve velkých firmách a korporacích tím uspoří stovky tisíc hodin práce za rok. Chytřejší umělá inteligence však zatím zůstává doménou IT branže.

Vybrat si dodavatele a vyjednávat s nimi zkrátka musíte sami. Tak tomu bude i v následujících letech, o čemž se přesvědčíte na dalších přednáškách. eBF běží naplno!


Ať se vám u nás líbí

08LIS

Ať se vám u nás líbí

08. 11. 2017 12:26 Jan Šlachta

Hlavní sál v ostravském hotelu Imperial byl ve středu po deváté ráno dějištěm zahájení eBF, na které byli zvědaví prakticky všichni. Plno totiž bylo i v uličkách mezi řadami stolů a židlí. Letos se tady scházíme už potřinácté, což sice není kulaté výročí, ale symbolika je i tak silná.

„Vítejte v Ostravě. Chci vám všem popřát, ať se vám u nás líbí a ať máte co nejvíce důvodů si letošní ročník pamatovat. A hlavně, ať se na sebe i dál těšíme,“ popřál všem ředitel festivalu Milan Kaplan, který tentokrát výjimečně citoval z psaného projevu.

Jinak je ale vše při starém. eBF pro nás všechny je a bude něco jako mimořádný teambuilding, na kterém se každoročně rádi scházíme.


Zase jsme SPOLU, eBF může začít!

08LIS

Zase jsme SPOLU, eBF může začít!

08. 11. 2017 11:35 Jan Šlachta

Důvodů, proč je ostravské eBF nákupním festivalem, je více. Pro někoho je to počet diskusních scén, pro jiného stále větší zájem účastníků. Ano, rosteme, ale přitom hlavně zůstáváme sví, takoví, jací opravdu jsme. Civilní, lidští, tvořiví, inspirující a festivaloví.

Už potřetí v řadě jsme to v předvečer festivalu stvrdili na vernisáži k výstavě SPOLU, na které jsou k vidění umělecká díla nás všech, tedy nákupců, zakázkářů, týmu PROEBIZ a dalších spolupracovníků.

Krásné obrazy, malby, fotografie, plastiky, sochy či originální šperky si můžete po celou dobu konání eBF prohlížet ve výstavních prostorách na ulici Dlouhá č. 6. Více napoví naše fotogalerie.


Back to Top