12. ročník
mezinárodní konference

NEWS

30.03.2017

HOLLAND pro všechny |

Včera proběhla zatím asi největší eAukce typu HOLLAND v hodnotě kolem 1 mil. EUR. Místo tulipánů šlo o složitější technologie. Úspora v řádech deseti tisíců EUR byla povzbuzením do dalších aukcí tohoto typu a důkazem, že každý z aukčních typů má své využití a je třeba s těmito možnostmi počítat už při plánování strategie nákupu.

27.03.2017

Resumé Kraljičovy matice |

V jednoduchosti je krása. A taky síla. O čem je vlastně kouzlo celé matice category managementu se dozvíte v článku "Z nákupu se musí stát řízení nákupu", který pro vás připravil a vtipně oglosoval Honza Vašek.

14.03.2017

Jak Peter Kraljič změnil nákupní svět |

Žijící legenda nákupu Peter Kraljič bude speciálním hostem letošního eBF. Všichni velitelé nákupních týmů se setkali s jeho "metodou nákupního portfólia", která je spíše známá jako Kraljičova matice. Na eBF uslyšíme výklad matice z pohledu jejího autora s odstupem 30-ti let. 2 500 citací v nejprestižnějších časopisech jsou vysvětlením toho, proč je Peter Kraljič považován za oborovou ikonu ve světovém měřítku, která se stala základním stabebním kamenem pro celý nákup a jeho budoucnost.

28.02.2017

ZÁŠTITA!!! |

Ani letošní ročník konference eBF nebude vyjímkou, a bude se konat pod záštitou primátora města Ostravy. Vážíme si podpory pana primátora Tomáše Macury a přístupu domovského města, které podporuje myšlenku elektronizace nákupu a veřejných zakázek.

15.11.2016

eBF 2016 je za námi... |

Po téměř roce příprav profrčely čtyři dny nákupního festivalu rychlostí, že až spadly brady pořadatelům a velké části účastníků. Bylo to super. Tím se stalo aktuální těšit se na další eBF. Musí být minimálně stejně příjemné, jak letošní, a znovu se na sebe musíme těšit. Tak jako to bylo letos. Děkuji všem. Milan

08.11.2016

Padající diplomy |

Dnes volal Tomáš Šturala, že mu hned v sedm ráno spadl diplom FSA z roku 2012 a o hodinu později spadl diplom z roku 2013, takže hned ověřoval, jestli je v Ostravě všechno v pořádku. Hlásím, že jsme připraveni. Padající diplomy byly zřejmě předzvěstí ostravského setkání. Město stojí, sály jsou postavené a těšíme se na vás. Začínáme!!! ZuzKa

20.10.2016

S autobusem průlet Ostravou |

Využijte skvělé příležitosti poznat Ostravu tak, jak jste ji ještě neviděli. Průmyslová oblast, chudé čtvrti, ale i skvosty našeho města. To vše jako komentovaná prohlídka s průvodcem, který je ostravák tělem i duší a svůj historický výklad umí proložit vtipem a historkami z podsvětí :). Nástup ve čtvrtek v 16.00 u hotelu Imperial.

19.10.2016

eProcurement |

Pracovní forum se zástupci Česka, Chorvatska, Slovenska a Evropy. Cílem bude formování představ o budoucnosti eProcurementu, jaké jsou před námi výzvy a v čem se můžeme inspirovat od ostatních států.

18.10.2016

Training Point |

Jedna ze scén, která poběží pod taktovkou našich trenérů. Na každé téma jsme vybrali jiného školitele, který povede trénink praktických dovedností. Ukazovat se budou příklady nejrůznějších nastavení, taktik, výpočtů a různých typů eAukcí.

17.10.2016

Nejčastější chyby v nákupu? |

Nejlepší poučení bývá z vlastních chyb. Jana Vaška, který je mistr v tom, jak vtipně a zároveň odborně sdílet své zkušenosti s ostatními účastníky, můžete vidět ve středu v sálu Budapešť.

Reportáže 2016

Ukaž srdce a duši aneb konference eBF začala!

Ostrava, 8.11.2016

Tenhle článek bude docela netradiční. Píše ho totiž běžný člověk, kterého organizátoři 12. ročníku mezinárodní konference eBF požádali o to, aby se na dění kolem něj podíval nezávislým a třeba i trochu neotřelým pohledem. Což ani jinak nejde, když jste z jiného oboru a se světem e-aukcí se teprve seznamujete a snažíte se mu přijít na kloub.

Abych zjistil, kdo jsou lidé, co řeší elektronické aukce, sdružené nákupy či veřejné zakázky, vyrazil jsem promrzlou večerní Ostravou na vernisáž jejich umělecké tvorby. Hned ze startu můžu říct, že to bylo jedno z dobrých rozhodnutí. A teď vám řeknu proč.

Vím, že to možná bude působit povrchně, ale u špičkových manažerů, ředitelů a nejrůznějších specialistů z firemního i veřejného sektoru člověk předpokládá hodně tvrdých dat a odborných znalostí. Řekne si, ti jsou prostě na jiné vlně.

Jenže, jak říkají staří mudrcové, všechno je jinak. Za vším, co lidé dělají, je třeba vidět hlavně srdce a duši, kterou do toho dávají. A to tihle dovedou samozřejmě velmi dobře ve svém byznysu, a světe, div se, taky v umělecké tvorbě, kterou, když se jim zrovna chce, potěší sebe i své okolí. A tak, přestože byl večer před odbornou konferencí, stojíte ve výstavním sále a koukáte na více než třicítku vystavených děl, mezi kterými najdete malby, fotografie, šperky či keramické skulptury ve stylu Modiglianiho.

Jejich autory jsou ženy i muži nejrůznějšího věku a profesí, z nejrůznějších koutů republiky i Evropy. Díky tomu, co z jejich tvorby vyzařuje, si říkáte, že člověk vládne téhle planetě docela zaslouženě. A to hlavně proto, že jeho kreativita a nápaditost v podstatě nezná hranic.

Řeknu aspoň jeden příklad. Dovedete si představit, co asi řekla manželka Andrzeji Kulbińskému, když si domů přivezl staré necky, kterými ho obdarovali fantazií oplývající kolegové? Pokud tipujete, že tento druh humoru nepřijala s radostnými výkřiky, máte vcelku slušný odhad.

Dneska ale jistě bude na svého muže pyšná, když ví, že z těch necek jsou dvě velice precizně řemeslně vyrobená křesla a stolek, u kterého lze spokojeně rozjímat třeba půl dne. Zkrátka jsem zíral na kumšt, se kterým by se milý „vynálezce“ neztratil ani na přehlídce soudobého designu.

Nevím, jak to vidíte vy, ale za mě je fajn, že někdo dokáže něco takového vymyslet a inspirovat ostatní k tomu, aby se taky nebáli tvořit. Což ale platí o všech statečných, kteří sebrali odvahu a šli v úterý večer se svojí kůží na trh zvaný výstava „Spolu“ navazující na loňskou povedenou premiéru.

Byl to super zážitek být u toho. Moc příjemný neoficiální start třídenní konference, která se bude odehrávat v samém centru Ostravy. Účast zvědavých kolemjdoucích není vyloučena, takže ji budu dál sledovat a nasávat atmosféru.

Těším se, jak to bude pokračovat a jestli i samotný program bude mít podobně hluboký přesah!

FOTOGALERIE VÝSTAVA SPOLU II. >>


Otevřenost, která vás dostane: v Ostravě se řeší nákupy a zakázky jasně a bez frází

Ostrava, 9.11.2016

Proč to nepřiznat. Ostrava má za sebou jeden další neobyčejný den, jehož součástí bylo taky dění na mezinárodní konferenci eBF. Možná by bylo lepší napsat na „nákupním festivalu“, který po kulturní předehře v podobě vernisáže umělecké tvorby účastníků, nabídl ve středu první celodenní program. Pojďme jej blíže zmapovat pohledem člověka zvenčí.

Asi není pochyb o tom, že je dobré, když podobná akce začne slavnostním proslovem. Ujal se jej „duchovní otec“ Milan Kaplan a v rámci uvítání použil mimo jiné větu: „Těšíme se na to celý rok, a to vzájemně.“ Výstižná slova, která mají oporu v počtu 420 hostů vyhlížejících program na pěti scénách.

Téma je jasné: nakupování a zakázky s podporou elektronických nástrojů ve stovkách praktických podob a souvislostí. Co se struktury týče, (nejen) laik ocení přehledné rozdělení přednášek do bloků „instituce a firmy“ s tím, že první skupina si bere slovo na hlavní scéně první den a druhý den se role obrátí.

Největší scéna logicky láká nejvíce účastníků, kteří však po vtipné výzvě moderátora „je vás tady strašně moc, běžte i do dalších sálů“ postupně zabírají místečka i jinde. Plno je všude, takže sázka zvýšit počet scén ze čtyř na pět vyšla.

Hned po prvních vystoupeních je vidět, že program má spád, přestávky jsou tak akorát a člověk si může povzdechnout snad jen nad tím, že všechny zajímavosti nelze stihnout. Naštěstí je tady ještě druhý den, což dodává klid.

I vážné věci lze brát s nadhledem

Tím, co na eBF vládne, je bezesporu odlehčená atmosféra, za kterou do Ostravy většina účastníků pravidelně jezdí.

Pokud harmonogram přece jenom nabere mírný skluz, je to proto, že moderátoři jsou tolerantní a nechtějí „natvrdo“ zastavit poutavý výklad. Další řečník pak sice musí ze svého času něco ubrat, ale to nikomu nevadí. Úsměv a přátelské pochopení však pomáhají to přijmout jako fakt.

Protože jde o akci mezinárodní, jsou permanentně v pohotovosti také překladatelé do angličtiny či polštiny. Vítaným prvkem je pak obsazení některých témat dvojicí řečníků, kteří se na pódiu doplňují. To, že víc hlav, víc ví, zkrátka platí a při sdílení poznatků z praxe obzvlášť.

Co všichni vlastně řeší?

Když se bavíte s lidmi z publika, posloucháte přednášející nebo si povídáte s někým z organizátorů, vždycky vám dojde skoro totéž. Všechny, včetně „těžkých vah“ z obchodu i státní sféry, baví tady být a všichni jsou rádi, že si mohou otevřeně říct to, co se normálně neříká.

Vzhledem k tomu, jak se na eBF mluví, se zdá, že nákup a prodej čehokoli a kdekoli je taková hra, ve které se jedni snaží vyzrát na druhé. Jak zadavatelé veřejných zakázek, tak uchazeči chtějí pro sebe získat to nejlepší. Každý má své silné strategie, ale chybám se vyhne málokdo.

Takže odborníci mezi sebou řeší i to, aby omyly co nejméně bolely a naopak dobré nápady byly uvedeny v život.

Z debat občas vyplynuly i docela trefné hlášky jako třeba ta Martina Wiedermana: „Nikdy neobchodujte s tím, s kým se soudíte“. Jako zkušený matador vzápětí dodal, že realita bývá absurdní a vy se klidně můžete soudit i s tím, s kým celé roky děláte většinu svých obchodů.

Jasně, ani e-aukce v tomhle nejsou všespásné, ale vytrhnou vám trh z paty tehdy, když chcete jednat transparentně a efektivně, což je kolikrát důležitější než obchodování samotné. Na odborech investic by mohli vyprávět. Ať chceme nebo ne, žijeme v době, kdy se věří více technologiím než lidem.

Vtipně to vystihl řečník Jaroslav Lexa: „U veřejných zakázek jste pořád jednou nohou v kriminále.“ Své o chůzi po tenkém ledě vědí v nemocnicích, kde potřebují koupit nový ultrazvuk, na úřadě, který opravuje starou střechu i na ministerstvu, kde shánějí někoho na úklid kanceláří.

Jak mnozí zmínili, ne vždy se přitom lze držet jasných kritérií a pravidel. Takže poznatků, které stojí za to sdílet a nechat se jimi inspirovat bylo už první den obrovské množství.

Do širšího rámce je ve finiši hlavního programu zasadil vedoucí oddělení inovací a elektronického zadávání veřejných zakázek na Generálním ředitelství Evropské komise Nikita Stampa, který představil vizi jednotného systému osvědčení pro účast ve veřejných zakázkách napříč zeměmi EU.

Nebyl však rozhodně jediný, kdo ve středu nabídl pověstnou nadstavbu…

FOTOGALERIE 1. den >>

Odvaha a umění (opět) vítězí

První den „nákupního festivalu“ totiž ve svém závěru navázal na kulturní linku z předchozího večera. Společně s předáváním cen Fair Sourcing Awards pro úspěšné osobnosti z oboru elektronizace nákupu a zakázek došlo opět na „umělecké pásmo“ a opět to stálo za to.

Na pódiu se z fleku mohly předávat prestižní hudební ceny, protože předvedená kytarová a pěvecká sóla či operní árie v podání účastníků konference nasadila laťku hodně vysoko. Až tak, že si člověk říkal, jestli každý, kdo dělá v téhle branži, musí mít odvážné kumštýřské srdce.

A jak to bylo dál? To víte, co si kdo s kým nestačil povědět během hektického dne v konferenčních sálech, dořeklo se během večera, ale to už bylo bez mikrofonů a tak si to nechme na někdy příště…

FOTOGALERIE FSA 2016 >>


Férová a přívětivá Ostrava se loučí, tak zase za rok, přátelé!

Ostrava 10. - 11.11.2016

Další den na odborné konferenci můžete začít mnoha způsoby. Klidně i sportovně, což na ostravském eBF jde a nikdo se tomu nediví. A tak jsme se s menším týmem dobrovolníků sešli ve čtvrtek ráno s běžeckým guru Malcolmem, který nás vzal na „fajny“ výběh centrem Ostravy. Čtvrteční program „nákupního festivalu“ tedy pro některé začal svěží rozcvičkou.

Ale v podstatě se dá říct, že ve sportovním duchu pokračoval i pro všechny ostatní, protože dění na hlavní scéně otevřel první řečník Jan Vašek mimo jiné větou: „Musíme běžet stále rychleji, abychom zůstali na místě.“ Tím jistě nechtěl komentovat výkony svých kolegů, ale naopak vyjádřit současný trend v nákupní branži.

Inu, to, co dříve stačilo, je dneska málo, a tak všichni stejně jako o den dříve neváhali a vrhli se do přednášení, diskusí a sdílení zkušeností, které jim přinesl profesní život. Všeobecné základy zná každý, chce to něco navíc. Ostatně, právě to většina účastníků od eBF čeká.

Kdo nenakoupí, ušetří nejvíc

Jak by řekl klasik, jsou akce, na které se i docela těšíte, ale když skončí, zjistíte, že vlastně nevíte nic. A cokoli nového už vůbec ne. Ostravská realita je přesně opačná a lidé z nejrůznějších koutů republiky i Evropy za ní jezdí proto, že na své otázky dostávají konkrétní odpovědi.

Mnoho specialistů vám totiž zcela na rovinu přizná, že třeba využití elektronických nástrojů ve veřejném i firemním sektoru je něco, co se ve školách neučí. „Proto je účast na konferenci velmi obohacující. Právě veřejné zakázky jsou oblast, kde se nelze učit jinak a jinde než v praxi,“ řekla například Daša Paláková ze slovenského ministerstva vnitra.

Éterem samozřejmě stejně jako první den létaly také trefné hlášky a přirovnání. Jako třeba „Kdo nenakoupí, ušetří nejvíc“ nebo „Ve firmě stačí dodržovat předpisy a máte za týden jistý vyhazov“. I to jsou prvky, které publikum ocení a které vás přesvědčí o tom, že si do Ostravy nikdo nepřijel hrát na promenádu nažehlených límečků.

Z naprosté většiny přednášejících, ať už mluvili o chybách v nákupu nebo multi-kritériích pro výběr dodavatele, cítíte, že důležité je prezentovat dané téma férově a přívětivě. V dobrém se vám to vrátí, protože de facto diskusní formát konference umožnil posluchačům vstupovat do příspěvků řečníků, kteří dotazy brali jako nezbytnou součást svojí „show“.

Co chybělo? Kouzelné hodinky…

Předchozí řádky asi napovídají, že čtvrteční den už byl taky o bilancování a hodnocení. Velmi často přitom zaznívala slova o něčem jiném, než je „jen“ odborná stránka věci.

„Je to přístup organizátorů, kteří do programu zařazují také hudební představení a výstavy. I když mluvíme o procesech, technologiích a nákupech, pořád jsme lidé. Je důležité si připomínat, že byznys je hlavně o lidech, kteří mají své vášně a hobby. To je pro mě úžasné,“ komentoval rakouský host Bertrand Maltaverne.

Kromě vyložených pozitiv přišla řada taky na kritiku a podněty pro další rozvoj odvětví. „Trošku zklamání cítím z toho, že trh dneska z hlediska elektronizace nabízí něco, co ne zcela koresponduje s našimi potřebami. Papíry nechceme, chceme všechno dělat elektronicky a efektivně, ale vývoj nástrojů nejde tak rychle,“ upozornil Zdeněk Pytlíček na rezervy celého oboru.

Jak už to bývá, druhý den konference přinesl taky pozvolné loučení, ale pořád s nevšední šancí zůstat na komentovanou prohlídku Ostravy či výstavu v Domě umění. Vždyť bez kultury a umělecké inspirace by eBF nebylo tím, čím je.

FOTOGALERIE 2. den >>

Ještě předtím než vše uzavřel páteční networking neboli dlouhá snídaně u kulatých stolů, došlo i na dotaz, jaký je vlastně vztah „účastník - eBF“? „eBF mám ráda. Setkává se tady komunita soukromého nákupu, která inspiruje oblast veřejných zakázek a naopak. Chyběly mi jen hodinky, kterými bych vrátila čas a stihla další přednášku,“ dodala s úsměvem Marcela Turčanová.

Zkrátka, kdo se chce dozvědět o nákupu a prodeji ve světle elektronizace o dost více než teoretické poučky, měl by mít účast na tomhle „nákupním festivalu“ tučně vyznačenou v diáři. Nejlépe rok předem a s poznámkou, ať mu Ostrava drží místo.

FOTOGALERIE 3. den >>