Novinky

eBF mělo štědré Vánoce

02LED

eBF mělo štědré Vánoce

02. 01. 2018 14:02 Jan Šlachta

Na zvýhodněnou registraci "Vánoční ptáčci" se přihlásilo hned několik desítek věrných, kteří věří, že i pro letošek sestavíme kvalitní program. Děkujeme za důveru a v letošním roce přejeme vám, vašim rodinám i pracovním kolektivům hodně štěstí, lásky i pracovních úspěchů.


Stihl Kája Otýs všechno?

14LIS

Stihl Kája Otýs všechno?

14. 11. 2017 09:46 Jan Šlachta

To nevíme. A nevíme ani to jestli se před eBF stihl naklonovat :) Víme však jak letošní ročník hodnotí, v čem ho považuje za vyjímečný a co byl pro něj vrchol konference. Dozvěděli jsme se to u něj na blogu v článku s názvem eBF 4.0.


Tečka

13LIS

Tečka

13. 11. 2017 11:52 Jan Šlachta

Na eBF letos zaznělo zhruba sto přednášek, které byly plné faktů i moudrých slov. Každého oslovilo něco jiného, ale spoustu lidí spolehlivě odboural nadhled Petera Kraljiče, jehož jsme právem označili za legendu managementu nákupu.

Na pódium přišel s velkým příběhem, se slovy o globalizaci, o konkurenceschopnosti, o strategické roli nákupu, o důležitosti správných lídrů, o touze být lepší či o odvaze čelit výzvám a sdílet zkušenosti.

„Zamyslete se nad problémem a pak použijte zdravý rozum,“ rozloučil se radou do života. Děkujeme!


Přijeďte zase!!!

13LIS

Přijeďte zase!!!

13. 11. 2017 11:48 Jan Šlachta

Byli jste perfektní, precizní a díky vám má nákupčí tu nejlepší práci na světě! S pocity, že vše vyšlo, jak mělo, jsme se ve čtvrtek a následně s některými ještě v pátek při dlouhé kávě loučili.

„Je to dokonalost dovedená do geniality,“ komentovala Daša Paláková detailně propracovanou přípravu účastníků eBF. Jak vidno, z malých věcí vznikl velký celek, a to už potřinácté.

„Jsem moc rád, že se na sebe stále více těšíme. To je mimořádné. My si někdy říkáme, že to příště bude průšvih, ale vy nám dáváte možnost se pokaždé zlepšit, a za to děkujeme,“ dodal Milan Kaplan.


Vzájemná inspirace

13LIS

Vzájemná inspirace

13. 11. 2017 11:41 Jan Šlachta

Velmi podnětným prvkem letošního eBF bylo mimo jiné spojení řečníků z firemního a veřejného sektoru, k němuž došlo ve čtvrtek odpoledne na scénách Hyde Park a Praktik Aréna. Řešily se tam příklady toho, co lze z firem přenést do veřejného obstarávání.

Ano, firmy se s procesy a odpovědností mohou „párat“ o něco méně než instituce, které jsou z podstaty opatrnější, ale důležitá je vzájemná inspirace a přesné přihrávky. Třeba jako v podání Jaroslava Lexy a Mária Biňase, kteří šli ke kořenům problémů v ožehavém tématu stavebních zakázek.


To nejlepší (skoro) na konec

09LIS

To nejlepší (skoro) na konec

09. 11. 2017 17:07 Jan Šlachta

Ptáte se, kterou část nadupaného programu eBF považovali mnozí za „best of“? Byla to čtvrteční hlavní scéna, na které se postupně představili lídři firemního nákupu v čele s Peterem Kraljičem, Angusem McIntoshem, Ctiradem Fischerem či Zdeňkem Pytlíčkem.

„Věřím, že si odtud odneseme co nejvíce námětů a pak hlavně odvahu prosadit je ve svých firmách,“ uvedl další z přednášejících Martin Zelinka. My také věříme, že ano, a to bez ohledu na to, zda vás více zajímala Kraljičova matice, definování nákupních priorit či trendový Procurement 4.0.


Ostrava se mění k lepšímu

09LIS

Ostrava se mění k lepšímu

09. 11. 2017 17:01 Jan Šlachta

Ve čtvrtek nás přišel pozdravit primátor Ostravy Tomáš Macura, který přiznal, že se vrátil z pracovní cesty z Prahy až nad ránem, takže nemělo cenu jít spát. V tomto ohledu jsme si s ním velmi rozuměli, protože podobně na tom po náročném středečním programu byli mnozí z nás.

K souladu však došlo i v případě e-nástrojů, které Ostrava pro své nákupy používá už od roku 2010. Město, které má 180 organizací, tak patří mezi průkopníky. „Chceme, aby úspory byly aspoň 10 % ročně, ale efekt je daleko větší. I díky tomu se Ostrava mění k lepšímu,“ uvedl primátor. Chválíme!


Vyjednávej, ale zůstaň člověkem!

09LIS

Vyjednávej, ale zůstaň člověkem!

09. 11. 2017 11:36 Jan Šlachta

Velký zájem byl během prvního dne eBF o často velmi drsné příklady z nákupní praxe firem. Hned celý odpolední blok jsme na třech scénách věnovali přednáškám o kritických chybách, opakujících se problémech či o extrémním vyjednávání s dodavateli.

Někdy se stane, že na vás vyskočí ze skříně kostlivec, kterého se lze zbavit jen za cenu velkých ztrát, ale ani to vás nesmí odradit. „Vyjednávat a především trpělivě budovat dlouhodobé vztahy je třeba, jinak nás mohou nahradit stroje,“ konstatoval Miloš Olejník ze slovenské společnosti HB Reavis.

Kromě něj o tématu "poučení z průšvihů" mluvili i další odborníci jako třeba Jan Vašek či Ondrej Jombík.


Jak na to aneb Evropa na prahu elektronizace

09LIS

Jak na to aneb Evropa na prahu elektronizace

09. 11. 2017 11:01 Jan Šlachta

Po příspěvcích na téma „eProcurement v Evropě“, které uvedli Ivo Locatelli, Timo Rantanen či Steve Robinson, jsme mohli s jistotou konstatovat jednu věc. Povinná elektronizace veřejných zakázek čeká všechny země EU od října roku 2018 a každý z členů se nachází v jiném stadiu připravenosti. Angličané berou vše s nadhledem, Holanďané jsou zhruba připraveni, Finové mají vždy náskok a Slováci se příliš striktně zabývají nařízeními. Jak na tom budeme za rok, se teprve uvidí. Prostor pro uplatnění e-nástrojů je však obrovský. Vždyť jen v Česku je údajně využívá pouhých 17 % firem.


Věděli jste, že…?

09LIS

Věděli jste, že…?

09. 11. 2017 10:52 Jan Šlachta

Na letošní festival eBF se můžeme podívat také optikou faktů a čísel. Celkem se nás v Ostravě sejde 444, což je o 10 % více než v loňském roce.

Nejpočetnější zastoupení mají čeští účastníci (208), dále účastníci ze Slovenska (176), Polska (35) a zbytek tvoří ostatní národnosti z celé Evropy včetně zástupců šestnácti evropských ministerstev. Na pěti scénách se představí na 80 řečníků, kteří přednesou zhruba 100 témat.

Poměr mezi privátním a veřejným sektorem je 58:42, což svědčí o zvýšeném zájmu účastníků z firem.


Back to Top